Pokud nechcete číst, tento obsah jsem připravil i jako video. Textová podoba následuje hned pod ním.
Odebírat můj youtubeDesignem jsem před 17 lety začal svojí cestu v online prostředí a design je i něco, co vytvářím a miluji do dnes. A právě protože jsem za ta léta nadesignoval vyšší stovky webů, e-shopů, mobilních aplikací, nebo i potažmo příležitostně logotypů či tiskovin, na jednu věc jsem hlavně první roky narážel. Ale při konzultacích nebo spolupráci s agenturami nebo dalšími freelancery vidím, že to něco se to pořád děje.
A o čem mluvím?
O tom, že si klienti nerozumí se svými designéry.
Určitě to znáte - z pohledu zadavatel najdete si někde designéra, má super reference, přesně to, co by jste chtěli. Tak si necháte udělat design webu a ejhle, ono to není vůbec to, co jste čekali. A buď jak jsem zmínil v úvodu ho zavalíte smrští připomínek při kterých oba skřípete zubama, nebo budete chtít udělat druhý návrh a nebo rovnou se smíříte s tím, že záloha, v tomhle design světe tak zvaně skicovné je nenávratně pryč a půjdete hledat někoho dalšího.
Naopak pokud jste designér - znáte to zase z té druhé strany, kde nechápavě kroutíte hlavou nad tím, proč váš design nebyl schválený, přestože je tak super.
A vlastně přitom existuje taková drobnost, která ano, v určité míře se dělá téměř vždy a ano, nezaručí úspěch na 100%, protože skvělý a funkční design je proces o celé řadě věcí, nejen o té vizuální stránce, ale značně dopomůže tomu, aby to celé vyšlo. A tím je moodboard.
Seznámení
Respektive ten designový proces by měl začínat seznámením, kdy designér bude potřebovat vědět informace o byznysu nebo produktu zadavatele, jeho cílové skupině atp.. Není nic horšího než cokoliv vymýšlet a pouze hádat, co by se mohlo cílové skupině líbit a co by na ní mohlo fungovat.
A tím se dostáváme k tomu, že kvalitní design by měl být tvořený pro cílovou skupinu. Protože přeci se to dělá proto, aby web nosil zakázky, objednávky, cokoliv. Ale samozřejmě se musí líbit i vám zadavateli, aby jste se s ním mohli ztotožnit. Obecně design čehokoliv je o subjektivním pocitu každého z nás. Něco jiného se může líbit designérovi, něco zadavateli a hlavně - něco jiného cílové skupině pro kterou to tvoříte. A právě tohle všechno by se mělo protnout v moodboardu.
co je Moodboard
Ok, takže teď je ta správná chvíle na to, abych řekl co je moodboard. Je to jakási forma vizuální prezentace, nebo koláž by mohlo být to správné slovo. Zkrátka dokument obsahující návrh barevného schématu, typografie, stylu ilustrací, obrázků nebo ikonek a animací, zkrátka čehokoliv, co pro daný design dává nějaký smysl, aby jste si jako zadavatel výsledný design mohl lépe představit než vznikne.
No a samozřejmě inspirace ať už to jsou printscreeny konkurence, designů webů, nebo i jednotlivých prvků. A to celé za účelem toho, aby se zadavatel s designérem sladil, jaký grafický styl nebo barevnost budoucí design bude mít.
To znamená aby jste se naladili na stejnou vlnu. Designér bude vědět co jako zadavatel očekáváte a minimaluje se tak to zmíněné prozření, které jsem popisoval. Je i důležité mluvit o tom, proč některá inspirace nebo prvek v moodboardu je. Co konkrétně vám na tom přijde zajímavé. Moodboard může samozřejmě obsahovat i opak - tedy to, co se vám nelíbí, aby jste na to upozornili.
A ano, je to další krok v procesu tvorby designu, kde je navíc často tlak na cenu. Ale právě proto by měl být součástí procesu. Protože dokáže ve finále naopak značně ušetřit. Nechci to zakřiknout, ale třeba já už si ani nepomatuji, kdy jsem naposledy od klienta slyšel, že by chtěl druhý design. Ba co víc - pokud už řešíme i nějaké úpravy, jsou to spíše drobnosti. Takže rozhodně ho nepodceňujte a zpracujte zodpovědně, vrátí se to, máte moje slovo. Koneckonců moodboard se nepoužívá jenom u digitálního designu, určitě jste se s tím mohli setkat i u jiných kreativních a tvůrčích činností.
Apokud vás třeba zajímá, jak moodboard zpracovat a v čem - doporučuji mrknout na video výše, kde o tom mluvím.