Pokud nechcete číst, tento obsah jsem připravil i jako video. Textová podoba následuje hned pod ním.
Odebírat můj youtubeUž minule jsem psal a točil video o tom, jaký je obvyklí průběh tvorby webových stránek - tady je na něj odkaz. A tohle je navazující video.
Protože většinou se dává hodně úsilí do vytvoření webu samotného, ale po spuštění úsilí často končí. Spousta provozovatelů si totiž myslí, že tím že má super barvičky a design, tak nebudou stačit zvedat telefonu, tak tak to bohužel úplně nebude.
Neříkám, že není design důležitý - to vůbec ne, byl bych jako designér sám proti sobě. Ale potřebujete být vidět a na to zároveň musí být váš web připravený.
Protože pokud nejste zrovna freelancer, který si web zpracoval sám, ale někdo, kdo si nechal od někoho web zpracovat, je dobré si pohlídat pár věcí. Přecejenom weby dneska dělá kde kdo a podle toho to tak bohužel občas vypadá.
CO zkontrolovat
Redirecty - mluvil jsem o nich ve svých videích už několikrát, ale jsou fakt důležitý a často zapomínaný. Totiž pokud jste měli původní web a ted spouštíte nový, tak URL adresy toho původního webu jsou zaindexované ve vyhledavačích.
Čili když spustíte nový web, který ty URL adresy má jiné, typicky vyskočí chybová stránka 404 - tedy informace o tom, že stránka neexistuje. A aniž bych zacházel do detailu co to pak způsobuje, na to mrkněte na mé jiné články a videa, potřebujete zkrátka ty staré adresy přesměrovat na nové.
Čili jestli váš webař redirecty udělal nebo ne jednoduše zjistíte tak, že si vezmete nějaké staré URL a ty po spuštění zkusíte zadat do prohlížeče a počkáte, co se stane.
Například - na původním webu máte URL adresu vasedomena.cz/o-nas/ a na novém máte vasedomena.cz/o-společnosti/. Čili když zadáte tu původní /o-nas/, měla by vám stránka naskočit.
A pokud se tak stane, vyřízeno, jděte dál, tenhle bod si můžete škrtnout. Byť samozřejmě jistější je to zkontrolovat pro všechny URL.
Pokud ale spadnete na tu zmíněnou chybu 404, tak to ten webař neudělal a je potřeba to dořešit.
Kontakty - také zkontrolujte, že vám fungují všechny odkazy. Tedy že když vyplníte formulář tak vám přijde. A to zkuste i v rámci různých prohlížečů - že to půjde třeba v Chromu neznamená, že to půjde i třeba v Edge nebo na tabletu či telefonu. Naštěstí už nemusíme řešit Internet Explorer, který zobrazování a chápání webu obecně bral tak trochu po svém.
Pak taky že máte správně nastavené odkazy e-mailu nebo telefonu - opět jednoduše zjistíte tak, že na adresu emailu kliknete a měl by vyskočit váš defaultní e-mailový klient, třeba Outlook, který máte na PC.
To stejné telefon - když si na mobilu zobrazíte svojí kontaktní stránku na které kliknete na číslo, mělo by to správně začít vytáčet.
Každopádně těch věcí je celá řada - takže pro nasměřování na další témata zmíním třeba jestli je publikovaná mapa stránek, jestli jsou optimalizované obrázky tedy web se načítá rychle a nemáte tam nahrané obrázky přímo ze zrcadlovky o velikosti několika megabajtů, což je mimochodem další věc na kterou hodně po webařích narážím. Nikdo nechce stahovat tak velké soubory na desktopu, natož když máte data na mobilu.
Další věcí je třeba jestli máte SSL certifikát - což je takový ten zámeček u adresy webu v prohlížeči a tak dál.
Nasazení analytických nástrojů
Když máte web zkontrolovaný, jsou tři nástroje, které vždy doporučuji nasadit u nového webu. Je to Google Analytics, Hotjar (nebo jemu podobný nástroj) a Google Search Console.
Když to vezmu popořadě - Google Analytics je naprosto základní nástroj. Google Analytics vám řekne návštěvnost webu a obecně pohyby uživatelů ve smyslu přesouvání stránku po stránce - což se může hodit třeba pokud máte konverzní trychtýře, speciálně třeba u eshopu ale nejen. Je to i důležitý nástroj ve spojení s PPC kampaněmi od Google.
Každopádně pokud chcete vědět jak přesně se tam uživatelé pohybují ve smyslu jak pohybují myší, nad čím krouží a tak podobně, od toho je druhý zmíněný Hotjar - je to totiž skvělý nástroj, protože díky němu dokážete lepé odhadnout chování vašich uživatelů a zlepšit tak konverzní poměr.
Můžete i přijít na chyby na webu - třeba že nefunguje ten formulář, byť to je samozřejmě lepší odhalit v předchozím kroku, protože tady už vás to stojí ztrátu poptávky která se tomu člověku nepodaří odeslat. Čili já osobně vždy doporučuji alespoň první měsíce výstupy z Hotjar analyzovat.
Mimochodem Hotjar je i skvělý na CRO - tedy zlepšování konverzního poměru webu.
A posledním nástrojem je Google Seach Console - zase naprostý standard ve spojitosti třeba se SEO a Google vyhledavačem. Mimo jiné i tam vyčtete to, pokud nemáte udělané zmíněné redirecty. Ale i na jaké výrazy se v Google váš web zobrazuje a tak podobně.
Když ale tyhle nástroje na webu máte, tak trošku ještě té byrokracie. Musíte tam podle legislativy dát i Cookie lištu a věci s ní spojené, tedy stránku kde definujete jak pracujete s osobními údaji, co čím měříte a tak dál a tak dál.
PPC kampaně
Pokud jste si jistí, že vám všechno funguje - a to primarně znovu opakuji ty odkazy, formuláře a nebo i objednávky pokud máte shop - už jsem totiž viděl jak celkem drahá agentura spustila někomu e-shop a i přes PPC nechodily objednávky a pak zjistili, že jim nefunguje nějaký krok v košíku. Proto to tak omílám, přestože se to může zdát jako blbost, není.
A zároveň máte nastavené analytické nástroje, tak teprve pak doporučuji spustit PPC kampaně. A to je tedy zároveň bod tři. Protože to, že vám začnou chodit lidé z organického vyhledávání na Google nebo Seznam.cz, tak k tomu bude potřeba nějaká další práce a hlavně to není ze dne na den, může to být i na měsíce, než efekt ucítíte a začnete se rozumně ve vyhledávání umisťovat.
Mluvím o novém webu na nové doméně - pokud redesignujete ten současný web, umístění ve vyhledavačích už máte, jen budete řešit, podle toho jak byl dobře udělaný přechod, jak moc se pozice dočasně ve vyhledavačích sníží. Respektive pokud to máte udělané dobře, tak se dočasně sníží.
Zpátky k PPC - protože proto, že dobré umístění ve vyhledavačích je na dlouho, nejčastěji se používají PPC kampaně, což jsou textové reklamy na prvních místech ve vyhledávání, kde neplatíte cenu za zobrazení ale za proklik.
A ta může být v celkem širokém spektru od korun po minimálně desítky korun. Je to podle konkurence - respektive třeba pokud jste freelancer a děláte weby, bude tam velká konkurence a tedy i velká cena. Je to ale efektivní způsob, jak na web nebo shop dostat relativně jednoduše lidi a začít prodávat to, co nabízíte. Teď, hned. Je to jedna z často podstatných a základních částí mixu internetového marketingu.
Bezpečnost a zálohování
A na závěr zmíním ještě jednu věc a to je bezpečnost. Určitě nechcete, aby vám nový nablýskaný web hned někdo položil. Protože speciálně pokud máte web na Wordpress nebo jiném opensource systému, tak pokud nechcete, aby byl napaden hackery a zároveň byl dlouhodobě udržitelný, je jednak nutné ho zabezpečit, nastavit zálohování a pravidelně se o tyhle věci starat.
Typicky vám to bude spravovat váš autor webu. Protože třeba pokud máte několik let starý web na wordpress, tak jednak budete mít kliku že ještě nebyl napadený - což poznáte, místo webu budete mít třeba reklamu na kasíno, v tom lepším případě. Ale druhá věc je zmíněná udržitelnost, protože tam u takového webu čeká desítky aktualizací jak Wordpressu samotného tak modulů a pokud web potřebujete nějak upravit nebo dál rozvíjet, tohle může být a zřejmě i bude problém.
Protože budete potřebovat něco zaktualizovat a při té spoustě to zřejmě web sesype.
A tím vás nechci od wordpress odradit, na určitý typ projektů ho sám pořád doporučuji a v CubesDigital na něm vytváříme projekty - jen tohle neignorujte ani nepodceňujte.
A přestože jsem viděl Wordpress weby šlapat i leta bez napadení, ty další odrazující případy mě přivádí k tomu, že rozhodně doporučuji se o opensourace systémy zkrátka starat.
Naopak pokud máte web třeba na Webflow nebo Framer, což jsou moji oblíbenci jak asi z mého webu tušíte, předchozí část úplně ignorujte - bezpečnost řešit nemusíte, zálohy se dělají automaticky a pravidelně, takže nemusíte, kromě rozvoje webu samotného, nic řešit.